Stromečky skladem ihned k odeslání. Od 1.3.2024 doprava zdarma.

O NÁS

Zvonící stromek naší ryze české výroby je původní českou variantou celosvětově oblíbeného andělského zvonění. Počátky jeho výroby jsou datovány do 50. let minulého století do Frýdlantu v Čechách. Tehdejší pobočka národního podniku ELITEX Liberec začala jako vůbec první s výrobou Zvonícího stromku. V průběhu 70. let proběhl odprodej kompletního výrobního programu do Výrobného Družstva Invalidov (VDI) Zvolen. Samotná výroba pak probíhala v jeho pobočce ve vesničce na úpatí Národního parku Velká Fatra Horná Štubňa poblíž Kremnice a Turčianských Teplic do roku 1989.

Tam jsme také objevili nástroje pro samotnou výrobu, které byly z větší části zachovány v původní podobě. Tyto nástroje, tak jak je vidět ve fotogalerii, představovaly dvě palety rezavého šrotu. Dnes je již zvolenská VDI minulostí a proto jsme od jeho nástupce, společnosti Koplast v. d., odkoupili v roce 2011 kompletní výrobní program.

Déle než rok jsme usilovně pracovali na znovuobnovení výroby, abychom Vám více než jednu celou dekádu mohli nabízet zcela unikátní a autentickou podobu Zvonícího stromku. Přes všechny aspekty dnešní doby jsme zachovali kompletně ruční zpracování, originalitu, kvalitní komponenty a díly výhradně českého původu. V sekci Spolupracujeme naleznete seznam všech našich partnerů.

 

DNEŠNÍ VÝROBA

Dnešní výroba je stejně jako ta v minulosti dílem šikovných českých rukou. Originální nástroje jsme opravili, chybějící komponenty vyrobili a vše oživili. Jsme nesmírně rádi, že motiv jehličí na těle stromku, resp. nástroj významné umělecké hodnoty určený k jeho ražbě, zůstal zachován v původní podobě. Je až s podivem, že přes 50 let staré nástroje, které 20 let odpočívaly, dokážou nadále bezchybně fungovat a potvrdit tak svou řemeslnou kvalitu.

Jednotlivé kovodíly nesou punc z válcoven plechu ve Velkém Šenově. Tyto jsou ručně lisovány v Rožmitále pod Třemšínem, kde probíhá i veškerá nástrojařská práce a zároveň kompletace v naší dílně.

Ostatní bižuterní komponenty jako jsou skleněné perle, řetízek a zvonící korálek, mají svůj původ na Jablonecku. Do budoucna zvažujeme i vytvoření edice s původními foukanými perlami (princip vánočních ozdob), které byly v průběhu dekád nahrazeny skleněnými.

 

HISTORIE VE SVĚTĚ 

Zvonící stromek česky nebo Andělské zvonění celosvětově je velmi oblíbenou kulisou Adventu a Vánoc. Za to úplně první Andělské zvonění, tak jak jej známe v moderní podobě, můžeme považovat zvonění německé společnosti Adrian & Stock ze Solingenu. Ačkoliv jej tato společnost nevynalezla, nechala si v roce 1905 patentovat princip jeho fungování.

Andělská zvonění ze začátku 20. století měla prakticky stejný princip fungování tak jako ta dnešní, jen se lišila v podobě. Samotná podoba se dočkala v průběhu let mnoha modifikací, některé naleznete v naší malé sbírce. Společnost Adrian & Stock zakoupil Paul Hartkopf, který pokračoval ve výrobě vybraných typů do 60. let minulého století.

Nesmírná popularita dala vzniknout i mnoha konkurenčním firmám, nicméně Adrian & Stock je považován celosvětově za tu nejznámější. Mezi další výrobce patřili i Gebruder Bell ze Solingenu, nebo Gebruder Bros. Druhá světová válka však zapříčinila pokles exportu a vnímání německého zvonění jako lídra na trhu.

Vzhledem k útlumu na německém trhu se tak dostáváme do období švédského vzoru, který začaly nabízet americké obchody, např. v roce 1958 obchod Sears prodává ve svých prodejnách právě Andělské zvonění ze Švédska.

Během následujících let vznikl i český Zvonící stromek, ale i celá řada nových německých, dánských, čínských a jiných variant.

  

SBÍRKA

Stále rozšiřujeme sbírku Zvonících stromků, Andělských zvonění, pyramid a všech předmětů věnovaných této tematice. Její část máte možnost shlédnout v GALERII.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad.