Blog
Málokterá dekorace je pro české Vánoce tak typická jako andělské zvonění. Víte ale, kde se vzalo?
Možná vás nepřekvapí, že původ této něžné zvonkohry je v Německu, kde se vyráběla už na začátku 20. století. Obliba zlatého otočného stromku, který pohání teplo ze zapálených svíček, se rychle rozšířila i do okolních zemí a dál do světa. Od 50. let jej v tehdejším Československu vyráběl národní podnik Elitex Liberec, avšak bez andělů a pod názvem Zvonící stromek - náboženská tematika, byť jen v podobě andílků, byla tehdy nepřípustná. V 70. letech se výroba přesunula na Slovensko a po revoluci zcela skončila – a s ní i možnost si jej zakoupit.
Jeho výroba byla obnovena až před pár lety díky nadšenci Zdeňku Ševčíkovi. Toho v roce 2011 okouzlilo jeho cinkání ve filmu Pelíšky. A když zjistil, že andělské zvonění, jak se mu dnes opět říká, je v podstatě nesehnatelné a když už, tak v žalostném stavu a za vysoké ceny, rozhodl se začít jej znovu vyrábět. Následovala takřka detektivní práce, kdy sháněl původní raznice, což se mu v původním slovenském závodu kdesi na dně skladu skutečně podařilo. Nakonec v Česku sehnal i firmu, která by dnes opět legendární zvonkohru dokázala vyrábět podle původních postupů a na původních zrekonstruovaných raznicích.
Originální andělské zvonění, které si můžete zakoupit i u nás, tak opět může dělat radost. Opět se kompletně celé vyrábí u nás, nenajdete na něm jedinou komponentu, která by se nevyráběla v České republice. Jednotlivé kovodíly jsou vyráběny ve Velkém Šenově a Rožmitále pod Třemšínem, kde probíhá i veškerá nástrojářská práce a zároveň kompletace v chráněné dílně. Bižuterní komponenty, jako jsou skleněné perličky, řetízek a zvonící korálek, mají původ na Jablonecku.
K andělskému zvonění neodmyslitelně patří červené svíčky, které jsou součástí balení. Ale kdyby vám náhodou dohořely a neměly jste náhradní, zvonkohra bude jemně cinkat i u jiného zdroje tepla jako je třeba topení nebo kamna.
Na trhu najdete samozřejmě celou řadu typů andělského zvonění i zvonících stromků. Na našem e-shopu vám nabízíme originál s velkým podílem ruční práce. Tomu odpovídá i cena. Pokud chcete zvonící stromek, který pravděpodobně provázel vaše dětství, je to ten znovuobnovený díky píli Zdeňka Ševčíka. Spokojené recenze zákazníků svědčí o tom, že koupě originálu nebudete litovat.
Zvonící stromky každoročně budí vášně: jednak sentimentem, a jednak i svou cenou, která je vyšší než u jiných z tržiště. Podívali jsme se proto celé výrobě na zub, abychom zjistili, jak takový stromeček vzniká a kolikero obětavýma rukama projde, než se v krásné dárkové krabičce dostane do našeho skladu.
Historie zvonících stromků se u nás počítá na dvě dějství. To první trvalo od 50. let, kdy jej vyráběla frýdlantská pobočka Elitexu Liberec. Po revoluci se výroba přestěhovala na Slovensko a tam taky vzápětí zanikla. Druhé dějství je úzce spjato se jménem Zdeňka Ševčíka, který se v roce 2011 rozhodl si jeden z těch původních zvonících stromků koupit na bazaru a přišel mu balíček špinavých očouzených trosek, jejichž sláva byla dávno zašlá. A protože je Zdeněk Ševčík vskutku akční, rozhodl se jejich výrobu obnovit.
Jak dnes Zdeněk Ševčík přiznává, jeho prapůvodní představy byly velmi naivní, už jen samotné pátrání po tom, kde originální raznice skončily, jej ale vyvedly z omylu, že by se mohlo jednat o nějaký jednoduchý projekt. První stromek v dostatečné kvalitě by vyroben až po 2 letech od nápadu na obnovení výroby, pátrací akce, o které jsme vám už vyprávěli (viz odkaz níže) se totiž ukázala být jen jednoduchým úvodem do děje.
Přišel jsem s nápadem na obnovení výroby za kamarádem, který se věnoval kovovýrobě a nestačil jsem se divit. Já si výrobu totiž původně představoval taky asi jako když strčíte papír do kopírky a ono vám vyjede sto nových za minutu.
Původní raznice a nástroje už dávno nejsou hromadou šrotu z fotografie, dokonce se podařilo najít české dodavatele všech komponent tak, aby na celém stromku nemusel být jediný kousek dovezený odjinud. „Vím, že výroba v Číně by stromek výrazně zlevnila, ale na jeho výrobě se tu podílí doslova celá ves a já jsem pyšný, že o našem Zvonícím stromku můžu prohlásit, že je 100% český,“ říká s hrdostí v hlase Zdeněk Ševčík.
Jak tedy výroba probíhá?
1. Z lisovny v Kamenickém Šenově pochází plech, který tam rovnou galvanizují – podle barvy se jedná o mosaznou nebo niklovou povrchovou úpravu.
2. Velké svitky pak putují do továrny v Rožmitálu pod Třemšínem, kde se díky obnoveným nástrojům střihají na potřebné jednotlivé tvary. Potřebné jsou nejen plechy, ale i tyčky, které se rovněž musí opracovat.
3. Pak další zaměstnanci musí provést několik operací na tvarovacích raznicích, které rovným kouskům plechu jim dají reliéf i potřebný tvar. Součástí jsou i pružinky, které byly nejslabším kusem původních stromků: dnes fungují mnohem lépe. Také se musí dovézt ručně vyráběné korálky z Jablonecka a Poniklé, rovněž ručně tažené svíčky z Adršpachu a krabičky z tiskárny v Praze.
4. Vše se musí poskládat a zkompletovat. Toto probíhá formou domácích prací po celém Rožmitále i v jejich půvabné roubence: zvonící stromek projde mnoha dalšíma rukama zručných žen, zejména zavěšování korálků je prý na trpělivost a jemnou motoriku opravdový oříšek. :-)
5. Nakonec se vše musí zabalit do dárkových krabiček, aby hotové stromky mohly putovat do obchodů nebo rovnou k zákazníkům.
Tak až ten svůj stromek vybalíte, poprvé na něm zapálíte svíčky a on svým cinkáním prodchne vánoční atmosféru domova, snad vám udělá radost!